Závesné bodové svietidlá

Závesné bodové svietidlá nie sú len zdroj svetla, ale odrážajú aj štýl vášho domova. Výberu stropného bodového svietidla na zavesenie by ste mali venovať špeciálnu pozornosť, pretože sa vo väčšine prípadov stane dokonalou dekoráciou alebo dominantou miestnosti. Závesné bodové svetlo je priamo predurčené na vytvorenie atmosféry so silným charakterom. Závesné bodové svietidlá sú vyhľadávanou súčasťou rôznych typov interiérových priestorov. V našej ponuke nájdete bodové svietidlá závesné so zameraním na jedinečný dizajn a vynikajúcu kvalitu spracovania. Vyberte tie najlepšie závesné bodové svetlá do vášho interiéru.

6 položiek celkom

Pre aký typ osvetlenia sú závesné bodové svietidlá vhodné?

Závesné svetlá sú spravidla skvelou dekoráciou každého priestoru, ktorého sú súčasťou. Také dokonale osvieti určitý detail alebo predmet. Visiace bodové svietidlá na lanku zvesené v priestore zaujmú široké publikum aj všetky kreatívne duše. Vytvára jedinečnú charakteristickú a mnohokrát aj nezameniteľnú atmosféru. Závesné bodové svietidlá môžu byť použité pre centrálne osvetlenie miestnosti alebo ako dekoračný prvok dekoratívneho osvetlenia. Všetko závisí od konkrétneho typu svetla a počtu jednotlivých bodových svietidiel.

Pre aké miestnosti sú závesné bodové svietidlá vhodné?

Závesné bodové svietidlá rozdeľujeme okrem iného na jednotlivé bodové svietidlá alebo celé zostavy bodových lustrov. Podľa svojich charakteristických vlastností využívame závesné svietidlá do interiéru predovšetkým ako:

  • Svietidla nad konferenčný stolík
  • Svietidla nad jedálenský stôl
  • Svietidla do reštaurácie
  • Svietidla nad nočný stolík


Každý priestor má svoje špecifiká. Pre svietidla nad konferenčný stolík sa hodí moderný dizajn s veľkou príjemnou intenzitou osvetlenia. Pre obývacie priestory odporúčame bodové svietidlá retro, vintage, industriálneho alebo minimalistického štýlu. Svietidla nad jedálenský stôl by mali vytvoriť dostatok osvetlenia. Naopak bodové svietidlá do spálne, by mali vedieť navodiť príjemnú relaxačnú atmosféru napríklad funkciou stmievania alebo zmenou chromatičnosti osvetlenia.

Akú chromatickosť pre závesné stropné bodové svietidlá zvoliť?

Pri výbere závesných bodových svietidiel budete pravdepodobne vyberať z niekoľkých možností. Jednou z nich je aj správne zvolená chromatickosť. Buď sú svietidla vybavené priamo LED technológiou, alebo je možné luster osadiť LED žiarovkami. Pre oba svetelné zdroje platia nižšie uvedené informácie. Závesné bodové svietidlá je možné zakúpiť v niekoľkých farbách svetla:

  • teplá biela (2700-3000K) - Táto farba svetla zodpovedá klasickej žiarovke. Farba je žltkastá a hodí sa do kľudových zón.
  • denná biela (4000-4500K) - Neutrálna žltobiela farba sa vyznačuje príjemnou ostrosťou. Je vhodná do kancelárskych priestorov, kuchýň, kúpeľní, chodieb.
  • studená biela (6000-6500K) - Do obytných interiérov pre prisadené stropné led svietidla túto farbu svetla príliš neodporúčame. Jedná sa o modrobiely odstín.

Uvedené informácie je možné brať ako odporúčanie. Vnímanie chromatickosti a intenzity osvetlenia lustra je veľmi subjektívne. Vždy odporúčame uvedené chromatickosti osvetlenia zvoliť aj s prihliadnutím na subjektívne vnímanie svetla.

Aké funkcie prináša závesné bodové svietidlá?

Závesný bodové svietidlo ponúka množstvo skvelých vlastností. Vybrané svietidlá je možné stmievať, upravovať chromatickosť alebo ovládať pomocou diaľkového ovládania. Stmievateľné závesné bodové svietidlá umožňujú úpravu intenzity osvetlenia pomocou riadiaceho protokolu DALI, 0-10V, alebo fázového stmievania-TRIAK. Úprava chromatičnosti je charakteristickou vlastnosťou pre závesné bodové svietidlá s diaľkovým ovládačom vybavený LED technológiou. Pomocou diaľkového ovládania je ďalej možné upraviť intenzitu osvetlenia alebo programovať funkcie.

A pýtate sa také ako pripojiť a zavesiť bodové svietidlo?

Aj tu máme pár odporúčaní. Začneme zvesením bodového svietidla v priestore. Výhodou závesných svietidiel je možnosť voľby výšky zvesenia svetla v priestore. Takmer všetky závesné bodové svietidlá z našej ponuky umožňujú individuálnu reguláciu výšky jednoduchým posunutím napájacieho kábla a závesného lanka v stropnej rozete lustra. Pripojenie lustra na elektrický vývod na strope alebo stene je jednoduchou záležitosťou. Prepojenie sa vykonáva pomocou prepojovacej svorkovnice alebo WAGO svoriek.

Záverom pár odporúčaní ako správne vybrať bodové svietidlo?

U svietidiel platí otrepaná fráza „na veľkosti záleží“. Je dôležité zvoliť dostatočne výkonné svietidlo v pomere k veľkosti miestnosti. Nemenej dôležitá je aj veľkosť svietidla a smer osvetlenia. Veľkú úlohu pri svietidlách zohrávajú napríklad tienidlá. Veľmi dobre plnia dekoratívny charakter osvetlenia, ale výrazným spôsobom znižujú svetelný výkon. Tieto a mnohé ďalšie fakty treba brať pri výbere svietidiel do úvahy. Prípadne odporúčame poradiť sa s odborníkom - predajcom.