Teplota farby svetla pri LED svietidlách (teplota chromatickosti)

V našom článku sa dozviete čo je to chromatickosť a na aký účel sa konkrétna teplota farby svetla hodí. Než sa pustíme do vysvetľovania upozorňujeme, že uvedené informácie sú naším odporúčaním. Vnímanie intenzity a farby svetla je subjektívne a môže sa u každého z nás líšiť. Chromatičnosť svetla je jeden z najdôležitejších aspektov pri výbere osvetlenia a nie je pritom dôležité či sa jedná o LED žiarovky, ledkové pásiky alebo svietidlá. Zvolená farba osvetlenia môže ovplyvniť vašu náladu, pracovné nasadenie, alebo naopak kľudový a relaxačný režim. Pomocou vhodnej farby osvetlenia môžeme v priebehu dňa podporiť funkciu biorytmov nášho tela.

Čo je to chromatickosť?

Pohľadom fyziky je to vyjadrenie podoby bieleho svetla pomocou farebného spektra. Farebná teplota chromatičnosti je vyjadrená fyzikálnou jednotkou Kelvin. Teplota farby svetla sa pohybuje v rozmedzí 800 – 12 000K. Čím je hodnota chromatičnosti nižšia tým je odtieň svetla teplejší (viac do žlta, bližšie k červenej farbe) a naopak čím je počet kelvinov osvetlenia vyšší tým je svetlo chladné (bližšie k modrej farbe).

Prečo majú LED svietidlá a rôzne farby svetla?

Teplota svetla je jeden zo základných aspektov pri výbere osvetlenia. Iná farba svetla sa hodí na osvetlenie kľudových, pracovných alebo priemyselných plôch. LED svietidlá sú vyrábané s prihliadnutím na tieto potreby. Preto sa napríklad svietidlá rovnakého dizajnu vyrábajú v troch rôznych farebných teplotách:

 • Teplá biela (2200 Kelvinov - 3000 Kelvinov)
 • Denná biela (4200 Kelvinov - 5500 Kelvinov)
 • Studená biela (5500 Kelvinov - 7000 Kelvinov)

Je na vás alebo na odborníkovi, aby pre priestory vašej domácnosti, kancelárie, alebo komerčnej prevádzky boli vybrané vhodné svietidlá. Je tiež bežnou praxou, že napríklad na osvetlenie obývacej izby sú vybrané svietidlá s teplejším tónom osvetlenia a do kúpeľne alebo kuchyne svietidlá chladnejších tónov. Z tohto pohľadu je výhodou pokiaľ sú svietidlá ponúkané vo viacerých variantoch farby svetla.

chromatičnost

Teplá biela

Teplota farebného spektra: 2200 Kelvinov - 3200 Kelvinov

 • Vyžarované svetlo je farebne najviac podobné klasickej volfrámovej žiarovke alebo halogénovej žiarovke.
 • Farba svetla je žltkastá a tým pôsobí veľmi príjemne a útulne. Vyžarované svetlo je spravidla veľmi mäkké.
 • Napriek tomu aj v rámci kategórie teplá biela sú veľké rozdiely. V prípade použitia LED žiaroviek s technológiou FILAMENT je vyžarovaná farba svetla viac žltá až takmer oranžovo-hnedá. Naopak pri klasických LED žiarovkách je svetlo žltkasté.
 • Použitie pre tieto LED žiarovky, LED panely a LED pásiky je veľmi široké, v podstate všade tam, kde chcete navodiť príjemnú a uvoľnenú atmosféru.
 • Obývacie izby, spálne, knižnice a študovne, detské izby.

Denná biela

Teplota farebného spektra: 4500 Kelvinov - 5500 Kelvinov. Dôležitá poznámka k dennej bielej farbe svetla. Farba vonkajšieho denného svetla sa pohybuje v rozmedzí 5000-5500K.

 • Vyžarované svetlo je farebne neutrálne.Farba svetla je biela a tým nijako farebne neovplyvňuje prostredie, v ktorom je použitá.
 • Na rozdiel od teplej bielej, sú tu pomerne veľmi malé rozdiely vo vyžarovanom svetle, aj napriek tomu, že by ste sa pohybovali na jednej alebo druhej strane uvedeného spektra 4500 Kelvinov - 5500 Kelvinov.
 • Použitie pre LED žiarovky, LED panely a LED pásiky je opäť široké, najmä tam, kde chceme zachovať prirodzený denný vzhľad osvetlených priestorov.
 • Kuchyne a kúpeľne, chodby, pracovne a kancelárie. Všeobecne tam, kde nie je dostatok prirodzeného denného svetla.

Studená biela

Teplota farebného spektra: 5500 Kelvinov - 7000 Kelvinov

 • Vyžarované svetlo je ostro biele.
 • Farba svetla je sýto biela a tým výrazne zosvetľuje prostredie, v ktorom je použitá.
 • Použitie pre LED žiarovky, LED panely a LED pásky je tam, kde chceme dosiahnuť výrazné nasvietenie alebo osvetlenie prostredia bielou farbou.
 • Pracovné stoly, sklady, kancelárie, chodby a open-space

barevná teplota

Čo je to CCT a čím sa vyznačujú CCT svetelné zdroje?

CCT svietidlá a ledkové pásky reagujú na potreby zákazníkov a ponúkajú úpravu farieb chromatičnosti pomocou diaľkového ovládača, alebo aplikácií pre mobilné telefóny. V podstate sa jedná o farebné svetlo v stupnici bielej kde je možné meniť farbu svetla od teplej bielej po studenú bielu. CCT svietidlá je spravidla možné tiež stmievať.

Priestory na relax, odpočinok a pokoj

Väčšine ľuďom sú sympatickejšie skôr teplejšie farby LED svetiel, teda trochu nostalgie ku klasickým žiarovkám. Je však dôležité povedať, že teplejšie tóny farby svetla nadväzujú pocit pohody, pokoja a útulnosti prostredia.

Z toho vyplýva naše odporúčanie, použiť pre miestnosti, kde chcete odpočívať farbu teplejšiu, teda teplá biela 2200 - 3000 Kelvinov. Ako sme už uviedli na obrázku, farba má pri tejto teplote podobu východu alebo západu slnka. Zvlášť potom u LED svetiel okolo 2500 Kelvinov a menej.

Priestory na prípravu potravín alebo dennú hygienu

Do priestorov, ktoré sú určené na prípravu potravín alebo tam, kde vykonávate vašu dennú hygienu odporúčame LED osvetlenie, ktoré reálne napodobňuje bežné denné svetlo. LED osvetlenie denná biela vo farbe svetla v rozmedzí 4500 - 5500 Kelvinov je na tento účel ideálna.

Zvlášť v moderne pojatých kuchyniach a kúpeľniach dodá LED osvetlenie v tejto chromatickosti skvelý čistý vzhľad a jasnosť. Najmä v kuchyniach vám umožní bez problémov prípravu vašich pokrmov, pretože svojou farbou neskresľuje farby okolitých predmetov a potravín.

Priestory na prácu

Do priestorov, ktoré používate primárne na prácu, či už je to v kancelárii alebo doma, odporúčame farbu svetla studená biela 5500 - 7000 Kelvinov. Táto vysoká teplota farby simuluje denné svetlo za jasného a slnečného dňa a výrazne osvetľuje priestory do bielej farby.

Tieto vyššie odtiene bielej vám pomôžu prekonať únavu a zvýšiť produktivitu práce. Aktivuje vás k vyšším výkonom. Rovnako tak vám toto LED svetlo dokonale prežiari vašu dielňu alebo pracovňu.

Na čo si dať pri výbere LED osvetlenia pozor

 • Pokiaľ je to možné, najprv si vyskúšajte, aké svetlo vám v danom priestore vyhovuje.
 • Farebná teplota LED osvetlenia výrazne ovplyvní celkový vzhľad priestoru.
 • Svetlo z LED osvetlenia svieti v obchode trochu inak, než bude u vás doma. (v obchode je spravidla vystavených viac svetiel)
 • Väčšina LED žiaroviek (s výnimkou technológie FILAMENT) má nižší uhol vyžarovania svetla.
 • LED žiarovky a LED panely sú výrobcovia označované rôznymi menami, preto sa radšej vždy riaďte teplotou svetla v Kelvinoch alebo radou predajcu.

 

V prípade akýchkoľvek otázok k uvedenej problematike nás neváhajte kontaktovať, veľmi radi vám poradíme.

#zavolajte#