Čo udává index CRI alebo Ra?

Parameter CRI - Color Rendering Index (označovaný aj ako Ra) sa používa predovšetkým spoločne s osvetlením. Označuje vernosť podania farieb. Určuje aký farebný vnem dosahuje osvetlenie alebo osvetlený objekt za umelého osvetlenia oproti osvetleniu objektu prirodzenou cestou vo svetle slnka. Hodnota CRI indexu sa môže pohybovať na stupnici od 0 až k CRI100. Čím vyššia je hodnota indexu CRI tým je vernosť farebného vnemu vyššia. Naopak nízke hodnoty môžu farebné podanie úplne skresľovať.

Index CRI

Aké sú bežné hodnoty CRI pri LED osvetlení?

Bežná LED žiarovka má CRI približne 85, žiarivky 80 a sodíkové výbojky takmer 0. Špeciálnou kategóriou zdrojov osvetlenia sú ledkové pásky, kde vývoj jednotlivých čipov ide rýchlym tepom dopredu. LED pásiky sú dodávané na trh v rôznej kvalite a práve parameter CRI môže byť vodiacou hodnotou pre výber kvalitnej diódovej pásky. Spravidla všetky CRI LED pásiky sú osadené značkovými diódami na kvalitnom PCB - Printed Copper Board podklade. Moderné ledkové pásky ponúkajú bežne CRI>95, je možné však zakúpiť aj LED pásky s CRI>98 alebo takzvané full spectrum LED pásky, ktoré sa vyznačujú zastúpením všetkých zložiek celého spectra farieb v jednotnej farebnej teplote.

Kde sa CRI LED osvetlenie najviac používa?

Investovať finančné prostriedky do LED svietidiel s vysokým indexom podania farieb Ra má zmysel predovšetkým pri priestoroch, kde trávia populácie väčšinu pracovného dňa pri umelom osvetlení. Ide predovšetkým o osvetlenie domácnosti, kancelárskych priestorov či osvetlenie v školách. Niektorí výrobcovia kancelárskych svietidiel vrátane výrobcov svietidiel z hliníkových profilov pre LED pásky zvýšili štandard indexu Ra z 80 na 90. Vyššie hodnoty CRI presahujúce CRI>93 sú vhodné najmä všade tam, kde je potrebné presné podanie farieb. Jedná sa napríklad priestory vo výrobe, zdravotníctve, potravinách alebo v oblastiach náročných na presnú reprodukciu farieb ako múzeá, galérie, fotoateliéry, kaderníctvo a ďalšie.

Aké sú účinky hodnoty indexu CRI - Ra na človeka?

Kvalitné osvetlenie s vysokým indexom CRI môže pozitívnym spôsobom pôsobiť na psychiku človeka. Tiež môže zvýšiť pracovnú výkonnosť a sústredenosť. Opakom môže byť osvetlenie dosahujúce nízky index farebného podania a vernosť farieb. Takéto osvetlenie môže spôsobiť väčšiu únavu vrátane únavy očí, bolesť hlavy, horšiu priestorovú orientáciu, skreslené vnímanie farieb a nižšiu koncentráciu.

Aké sú odporúčania a hygienické normy?

Požiadavky na CRI stanovujú aj hygienické normy, ktoré predpisujú pre typové priestory určité minimálne hodnoty. Všeobecne platí, že priestory s trvalým pobytom osôb by mali mať osvetlenie s CRI cez 80. Hodnota CRI je vždy udávaná pri každom type osvetlenia, či už LED žiarovky, ledkové pásiky alebo LED panelu. Konkrétne a aktuálne platné hygienické normy je potrebné overiť vždy s konkrétnym projektom overiť. Pokiaľ si nebudete istí s hodnotou CRI pri výbere vhodného osvetlenia, veľmi radi vám poradíme.

Ako dosiahnuť najlepšie podanie farieb LED osvetlenia?

Index CRI je u LED svietidiel iba jedným z parametrov. Svietidlá alebo LED pásky ponúkajú voľbu chromatickosti a intenzity osvetlenia. Najmä chromatickosť má na výsledné verné podanie farieb veľký vplyv. Na čo najvernejšie podanie farieb zdroj osvetlenia s farebnou teplotou okolo 4500 Kelvinov. Také svietidlo alebo LED pásik bude svietiť neutrálnym bielym svetom. Neutrálne svetlo minimalizuje zafarbenie osvetlených objektov. Len na upresnenie denné slnečné svetlo sa pohybuje v rozmedzí 5000-5500K.

 

#zavolajte#